Naujienos

A.Mažintienės komentaras po LR Konstitucinio Teismo sprendimo dėl kreditorių eilės

Aurelijos Mažintienės, VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas" ir BAB banko „Snoras" kreditorių komiteto pirmininkės komentaras po LR Konstitucinio Teismo nutarimo dėl Lietuvos Respublikos bankųįstatymo, Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo, Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatymo, Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso kai kurių nuostatų atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai:

Konstitucinio Teismo (toliau - KT) sprendimas dėl kreditorių eilės, numatytos šiuo metu galiojančiuose teisės aktuose, atitikimo LR Konstitucijai svarbus visiems tiek BAB banko „Snoras", tiek kitų bankrutavusių kredito įstaigų kreditoriams.

„Indėlių ir investicijų draudimo" pirmumas kitų kreditorių atžvilgiu leidžia garantuoti kreditorių apsaugą ir tenkina visuomenės interesus turėti stabilią bei patikimą finansų sistemą.

Mano nuomone, šis sprendimas suteiks daugiau aiškumo bankroto procesams ir bus galima pradėti atsiskaityti su kreditoriais pagal įstatymuose numatytą tvarką.

Kaip žinoma, likviduojant bankrutavusią įmonę tik bankroto administratorius turi teisę valdyti įmonės turtą bei lėšas ir užtikrinti jų apsaugą, todėl kalbant apie konkretų „Snoro" atvejį, bankroto administratorius artimiausiu metu turės pateikti kreditorių komitetui atsiskaitymo su kreditoriais planą ir pradėti atsiskaitymo procedūrą. Iki KT sprendimo bankroto administratorius negalėjo pradėti tenkinti kreditorių reikalavimų, nors iki šiol susigrąžintos lėšos sudaro apie 1,5 mlrd. litų.

Taip pat svarbu pažymėti, kad dėl minėto sprendimo priėmimo paspartės paskolos grąžinimas Finansų ministerijai, iš kurios „Indėlių ir investicijų draudimas" pasiskolino 3 mlrd. 59 mln. 462 tūkst. litų, skirtų išmokėti draudimo išmokas „Snoro" indėlininkams, šiuo metu paskolos likutis sudaro 2 mlrd. 214 mln. 31 tūkst. litų.

Norėčiau pridurti, kad Lietuva nėra išskirtinė kai Indėlių draudimo fondas yra pirmesnis už kitus kreditorius. Indėlių draudimo fondas vienaip ar kitaip prioritetą turi ir Bulgarijoje, Latvijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Turkijoje, Ukrainoje, JAV bei kitose šalyse.