Teismas: Juridiniai asmenys draudimo įmonei privalo grąžinti filialų neteisėtai gautas draudimo išmokas

 

Lietuvos apeliacinis teismas 2015 m. balandžio 3 d. nutartimi patvirtino, kad Druskininkų savivaldybės administracija valstybės įmonei „Indėlių ir investicijų draudimas“ (toliau – draudimo įmonė) turės grąžinti maksimalią indėlių draudimo išmoką, 100 000 eurų, kuri buvo draudimo įmonės naudai priteista 2014 m. liepos 8 d. Kauno apygardos teismo nutartimi.  

Po BAB banko SNORAS (toliau – bankas) bankroto draudimo įmonė atliko tyrimą dėl visų draudimo išmokų, išmokėtų banko indėlininkams. Tyrimo metu paaiškėjo, kad maksimalios draudimo išmokos po BAB banko SNORO draudžiamojo įvykio buvo išmokėtos ir Druskininkų savivaldybei, ir Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui, nors juridinio asmens struktūriniai padaliniai nėra indėlininkai ir negali gauti indėlių draudimo išmokų.

  Dėl šios priežasties „Indėlių ir investicijų draudimas“ kreipėsi į Druskininkų savivaldybę dėl geranoriško išmokos grąžinimo, tačiau atsisakius grąžinti išmoką, buvo kreiptasi į teismą.

Draudimo įmonei grąžinti draudimo išmokas, nepagrįstai gautas filialų, taip pat atsisakė Švenčionių rajono savivaldybės administracija ir Respublikinė Šiaulių ligoninė. Todėl draudimo įmonė yra kreipusis į teismus su ieškiniais prieš minėtus subjektus. Dėl Švenčionių rajono savivaldybės administracijos 2015 m. balandžio 7 d. yra priimtas pirmosios instancijos teismo sprendimas, pagal kurį draudimo įmonei turi būti grąžinta 196 156,27 eurų nepagrįstai gauta draudimo išmoka.

      „Draudimo įmonė, siekdama apginti indėlių draudimo sistemą nuo nepagrįstų reikalavimų, laimi jau ne pirmą teisminį ginčą dėl neteisėtai gautų draudimo išmokų. Neseniai laimėjome bylą prieš draudimo įmonę, kuri nesutiko geranoriškai  grąžinti  nepagrįstai gautą draudimo išmoką“, – teigė Aurelija Mažintienė, „Indėlių ir investicijų draudimas“ direktorė.     

      Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 3 str. 4. dalis numato, kad draudimo objektas negali būti paties draudėjo išleisti skolos vertybiniai popieriai (indėlio sertifikatai) ir įsipareigojimai, susiję su jo akceptuotais bei paprastaisiais vekseliais, pagal Lietuvos Respublikos hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymą išleistos hipotekinės obligacijos, taip pat toliau išvardytų subjektų indėliai ar įsipareigojimai jiems:

– Lietuvos banko;
– draudimo įmonės;
– kredito įstaigų;
– finansų maklerio įmonių;
– pagal Draudimo įstatymą veikiančių draudimo įmonių;
– pensijų fondų;
– valdymo įmonių;
– įmonių, kurios verčiasi lizingu (finansine nuoma);
– kolektyvinio investavimo subjektų